Späť do obchodu

Registrácia

Rozhovor s Marie-France Labrosse

Článok bol preložený s láskavým dovolením autorky, Émilie Coquil. Pôvodný článok vo francúzštine, ako aj množstvo iných, nájdete na jej stránke www.neo-ceramistes.com.
Ak Vám francúzština nerobí problém a radi by ste sa o keramike naučili niečo viac, môžete si zadarmo stiahnuť jej 26 stranový  návod pre začiatočníkov.

 

Umelecká rezidencia v Japonsku 

 

Marie-France Labrosse je talentovaná keramička z Québecu. Posledné roky som mala možnosť stretávať sa s ňou, či už na trhoch, alebo v ateliéri. Tieto stretnutia boli pre mňa vždy príjemné a stále sprevádzané jej krásnym úsmevom.
Počas jedného rozhovoru mi povedala, akú má radosť z nového prístupu v tvorbe keramiky. Ten získala počas svojej umeleckej rezidencie v Japonsku.
Ja, ktorá snívam o umeleckej rezidencii, ale zatiaľ som sa neodvážila urobiť prvý krok, som mala okamžite chuť urobiť s ňou na túto tému rozhovor. V článku sa s vami podelím o tieto vzácne chvíle s Marie-France!

Ako si sa dostala ku keramike?

Vždy som rada kreslila, maľovala, tvorila. Mala som rada ručné práce a v škole ma fascinovali hodiny výtvarnej výchovy. Neskôr som, počas hodín sochárstva na univerzite, objavila hlinu a dlho som sledovala, čo sa v keramike robí, kým som sa do toho pustila vážnejšie. Nakoniec som sa odvážila a zapísala som sa do Centra Keramiky Bonsecours v štvrti Vieux-Montréal, kde som študovala tri roky. Skončila som v roku 2013, je to už teda môj deviaty rok čo sa keramike venujem naplno.

 

Môžeš nám opísať tvoj prístup ku keramike?

Porcelánové poháre a miska z kameniny (Marie-France Labrosse)

 

Pracujem najmä s porcelánom, ktorý točím na kruhu, alebo modelujem. Po mojej ceste do Japonska, som do mojej tvorby začlenila kameninu. Je surovšia a hrubšia ako porcelán, čo sa mi páči. Inšpirujú ma organické formy, textúry, nedokonalosť a kontrasty, ktoré sa k sebe hodia. Rovnováha protikladov je srdcom môjho prístupu.

Vybrali ťa na umeleckú rezidenciu do Japonska v roku 2017.  Aké boli dôvody, pre ktoré si tam chcela ísť?

Je vždy obohacujúce, keď môžeme vyjsť zo svojho sveta, objavovať. Mala som chuť vidieť, čo sa robí inde a Japonsko ma priťahovalo mimoriadnym spôsobom, pretože keramika je tam najstaršou formou umenia. Rôzne japonské štýly ma oslovujú výnimočným spôsobom, nehovoriac o tom, že ich zmysel pre detail a estetiku ma inšpirujú každý deň.

Ako sa ti podarilo financovať tvoj pobyt?

Na internete som hľadala možnosti a objavila som Shigaraki Ceramic Cultural Park, známe miesto v Japonsku. Poslala som žiadosť a vybrali ma! Následne som požiadala Conseil des arts et des lettres du Québec o štipendium, ktoré sa volalo Výskum a tvorba. To mi pomohlo financovať môj pobyt. 


Čo si tam objavila? Ako ti to dovolilo napredovať v tvojej praxi keramičky? 

Návšteva ateliéru v Japonsku – Fotografia: Marie-France Labrosse

 

Tradícia miestneho hrnčiarstva je tu veľmi dôležitá. Môcť byť súčasťou miesta tak historicky bohatého, mi dovolilo úplne nasať túto kultúru. Stretnúť ostatných umelcov a zdieľať sa, mi pomohlo naučiť sa nové veci a prehĺbiť poznatky, ktoré som mala. Pracovala som s rôznymi hlinami a pálila keramiku rôznymi spôsobmi, objavila som mnoho glazúr a naučila sa rôzne techniky. Mať čas skúmať a byť úplne ponorená v tomto svete mi pomohlo otvoriť slobodnú cestu ku kreativite. Toto miesto mi tiež dovolilo poznať hlinu bez zábran a oceniť krásu v nedokonalosti. Som výrazne inšpirovaná Wabi-sabi, japonským výrazom ktorý pozostáva v poznaní a precítení krásy veci nedokonalých, dočasných a skromných.

Čo by si poradila tým, ktorý sa chcú zúčastniť umeleckej rezidencie v zahraničí?

Jednoducho to urobte! :)

Marie-France Labrosse céramiste

Marie-France Labrosse 

Aké sú tvoje sny a projekty do budúcnosti?

Mám ich viacero! Chcem pokračovať v práci s hlinou v malých sériách, ale mám tiež chuť vnoriť sa do sveta sochárstva. A rada by som pokračovala v objavovaní sveta...možno ísť na ďalšiu umeleckú rezidenciu. Kto vie???

 

Tvorbu úspešnej Marie-France Labrosse si môžete prezrieť tu.

 

 

 

Späť do obchodu

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie