O mne

 

Volám sa Mária Szomjuová a tvorím pod značkou RUTA ceramics. 

Už 4 roky sa intenzívne venujem keramike a spoznávaniu hliny ako materiálu, ktorý ponúka nekonečné možnosti na tvorbu. Po absolvovaní hrnčiarskeho kurzu v UĽUVE pokračujem v samovzdelávaní a aj prostredníctvom online kurzov stále viac poznávam nové možnosti a prístupy v tvorbe.
Mám rada jednoduché tvary a vzory. Keramiku, ktorá je krásna a funkčná zároveň. 
Našla som "svoju" hlinu, ktorú rada používam a pálim na 1150°C. Je pevná, odolná, vydrží záťaž troch detí, dennodenné používanie, nakladanie a vykladanie z umývačky riadu.

Sama seba som sa pred niekoľkými rokmi opýtala, akú prácu si viem pre seba predstaviť. Takú, ktorú budem chcieť robiť aj keď budem mať 80 rokov.  Odpoveď bola takmer okamžitá, aj keď som v tej dobe o hline veľa nevedela. Keramika. Chcem ráno vstať, vypiť si kávu a točiť hrnčeky na kruhu. :) 
Som presvedčená, že ak robí človek prácu, ktorá je zároveň jeho vášňou, nepotrebuje z nej odchádzať do dôchodku. 

Viac ako rok už vediem aj kurzy keramiky pre deti a dospelých.
Zo začiatku som to nemala v pláne, pretože sama sa mám ešte veľa čo učiť (aj keď pri keramike tento proces trvá asi tak do konca života:)). Ale keď k nám chodili deti a sami si pýtali hlinu, inštinktívne s ňou začali pracovať, mali z toho radosť, ja som mala veľkú radosť z nich. Od detí sa môžem učiť bezprostrednosti, kreativite, ktorú nepotrebujú držať na uzde, a okrem iného disponujú obrovskou energiou, humorom a množstvom nápadov.